RED DEER, Alta. (GNB) – Following are Team New Brunswick’s results for Monday, Feb. 25, at the Canada Winter Games in Red Deer, Alta.
Alpine skiing (Nakiska, Kananaskis; Canyon Ski Resort)
Women’s super-G – able body
- Jolaine Bossé: 32nd, 50.81
- Abby Storey: 38th, 52.42
- Chloe Laplante: 41st, 52.77
- Elizabeth McLean: 44th, 53.235
- Kamille Aucoin: DSQ
- Gabrielle Bosshard: DNF
- Laine Sutherland: DNF
Men’s super-G – able body
- Sam Bossé: 22nd, 47.91
- Malcolm Dunphy: 23rd, 47.94
- Remi Levesque: 24th, 47.95
- Jonathan McGee: 31st, 48.44
- Dominik Aucoin: 34th, 48.89
- Owen McLean: 35th, 49.15
- Liam Martin: 42nd, 50.77
Badminton (Gary W. Harris Canada Games Centre)
Female singles, round 2
- Sophie Skinner 2, Saskatchewan 1
- Alberta 2, Amy Head 0
- Sydney Arseneault 2, Saskatchewan 1
Female singles, round 3
- Sydney Arseneault 2, Alberta 1
Male singles, round 1
- James Tang 2, Prince Edward Island 0
- Fred Pare 2, Yukon 0
Male singles, round 2
- Saskatchewan 2, James Tang 1
- Manitoba 2, Daniel Kim 0
- Ontario 2, Fred Pare 0
Female doubles, round 2
- British Columbia 2, New Brunswick (Rogers/Skinner) 0
- New Brunswick (Arseneault/Gillies) 2, Newfoundland and Labrador 0
Male doubles, round 1
- British Columbia 2, New Brunswick (Boucher/Pare) 0
Male doubles, round 2
- British Columbia 2, New Brunswick (Morrisey/Tang) 0
Mixed doubles preliminaries
- Ontario 2, New Brunswick (Boucher/Head) 0
- Manitoba 2, New Brunswick (Gillies/Kim) 0
Curling – men (Pidherney Curling Centre)
Draw 3, sheet 3: Newfoundland-and-Labrador 9, New Brunswick 3
Draw 4, sheet 5: New Brunswick 5, Quebec 4
Curling – women (Pidherney Curling Centre)
Draw 3, sheet 2: Newfoundland and Labrador 8, New Brunswick 7
Draw 4, sheet 4: New Brunswick 7, Quebec 4
Cross-country skiing (River Bend Golf and Recreation Area)
AB free technique, interval start (men – 10 km)
- Jeremy Leigh: 28th
- Oliver Godin: 33rd
- Vincent Leclair: 38th
- Jeffrey Labrecque: 40th
- Simon Godin: 45th
AB free technique, interval start (women – 7.5 km)
- Anika Leigh: 24th
- Ariane Austin: 28th
- Gabrielle Côté: 43rd
- Cloé Duchesne: 47th
Figure skating (Gary W. Harris Canada Games Centre)
Pre-novice men – Short
- Brennan Webb: 7th, 25.05
- Tyler Bishop: 9th, 20.64
Pre-novice women – Short
- Melissa Fong: 11th, 24.81
- Catherine Baril: 15th, 23.38
Gymnastics – trampoline (Collicutt Centre – Field House)
Women individual competition preliminary (Comp Gym)
- Evan Edwards: 12th
- Caroline Ouellet: 14th
Men individual competition preliminary (Comp Gym)
- Andrew Polegato: 7th
- Dexter Richard: 8th
Women individual final (Comp Gym)
- Evan Edwards: 7th
Men individual final (Comp Gym)
- Andrew Polegato: 5th
Hockey – Women (Downtown arena)
Saskatchewan 7, New Brunswick 1
26-02-19